TITLENoel'in ve Işığın Başkenti:STRAZBURG

l2010 yılbaşını Nice’de geçirip hayallerim gerçekleştirmiştim.Evet hayallerimiz gerçek olmuştu ama yılbaşı Nice’de çok sönüktü.Neredeyse İstanbul daha hareketli ve süslüydü.Burdan yola çıkarak olayın 31 aralıkta değil,24 aralıkta yani yılbaşında değil,noelde olduğunu anladık.O günden bugüne yeni hayalimiz noel de yurtdışında olup,ışık-süs-noel pazarı üçlüsü eşliğinde yeni yıl heyecanını yaşamaktı.

Geleneksel ekım-kasım gezimizi Catania olarak belirlemiştik.Gezimize az zaman kala  Thy’nin kış promosyonlu biletleri açıklandı.Baden-baden uçusu gidiş-dönüş 89 dolar olunca Catania’ya elveda dedik ve Baden-baden planları başladı.

Planlamanın ilk kısmında Baden’in Almanya’nın Karaorman’ında olduğunu ve Fransız Alsace bölgesine ise komşu olduğunu öğrendik.Alsace’ın başkenti ise Hep merak ettiğimiz ve noel pazarlarının ve süslerinin yıldızı Strazburg’tu.Hemen rotamızı belirledik…

9 Aralık Baden’e iniş ve hemen Strazburg’a geçiş

10 Aralık Strazburg

11 Aralık Baden’e dönüş

12 Aralık Baden

13 Aralık yurda dönüş….

Çok yoğun olmayan,sakin acelesi olmayan bir gezi planladık.Meşhur Colmar’a çok yakın olsak bile Strazburg’un tadını doyasıya çıkarmak için 2 günümüzü de buraya ayırdık.

OTELLERİN  ayarlanması…

Strazburg’da oteller dönem icabı pahalıydı ama Accor hotellerınden Mercury otel’ı gecelıgı 99 euro’ya ayırttık ve odedık.

24 rue Thomann,strazburg adresinde olan ve Yürüyerek sadece 2 dk. bence en güzel meydan olan Cleber meydanına çıkan ve buraya geçerken lüks mağazaların bulunduğu rue de la messange caddesini geçen harika konumlu bir oteldi.Kalitesi ise ibis vb otellerin standart kalitesiydi.

Baden-baden’deki otelimiz ise dış cephesi belki Baden’in en sevimli binası olan Hotel Laterna’ydı.Hem merkezi hemde şirinliği seçim sebebimiz oldu.Otel konusunda ne kadar doğru seçim yaptığımızı yazımın Baden-baden kısmında detaylı anlatacağım.

9 Aralık Baden-baden havaalanı saat 14,00

Baden-baden’e güneşli bir havada inip,kolayca pasaport kontrolunden geçtik.Baden-baden havaalanı çok küçük.Anadolu’da bulunan herhangi bir ilin havaalanı kadar var yada yok.Çıkışta bizi önceden ayarladığımız Taxi Bercan karşıladı.Bercan taxi….

Aslında Baden-baden ile Strazburg arası sadece 55 km ama biz oraya gitmeden 15 gün önce olan Paris terör saldırıları nedeniyle biz garanti yolu seçmek istedik.Harika hava eşliğinde yaklaşık 1 saat araba yolculu yaptık.Sadece Almanya-Fransa sınırında polis kontrol noktası vardı ama bizi durdurmadılar bile.

Otelimiz Strasburg merkezinde Accor otellerine ait Mercure otel’di.(25 rue thomann 6700 strasbourg,France).Konumu Strasbourg merkezi sayılan Cleber meydanına sadece 5 dk.yürüyüş mesafesinde,temiz bir oteldi.Yatma ve kahvaltı dışında bişey beklenmeyen,konumu önemli olan standart bir otel.

Otele yerleşip 30 dk.dinlendikten sonra kendimizi sokaklara attık.Hava 5-8 derece arasındaydı,termalleri giyip Cleber meydanına Avrupa’nın en uzun noel ağacına gidiyorduk.Cleber meydanına büyük noel ağacı tarafından giriyorduk,monoprix mağazası önünden geçerek giriş yaptık.

CLEBER meydanı Starsbourg’un bence giriş kapısı.Burdan Notredame katedrali,guttenberg meydanı ve petit-france bölgeleri ve en son baraj bolgesini kapsayan harika yerleşimin başlangıcı.

CLEBER meydanında noel nedeniyle Strasbourg’da kurulmuş 13 noel pazarının en büyüğü mevcut.Bu pazar tabiki bahsettiğim avrupanın en büyük noel ağacının çevresine konuşlanmıs.Sıcak şarağ-kestane-patlamış mısır ve tabiki krep-waffle ağırlıklı lezzetlerle birlikte kıyafet ve süs-taş vb bulunmakta. Kleber Meydanı adını 1792-1802 yılları arasında yapılan Fransız Devrim Savaşları’nda görev yapan, 1753 yılında Strazburg’ta doğmuş Jean-Baptiste Kléber’den almış. Meydanın orta kısmında generalin heykeli bulunuyor.

Meydana hakim birçok kafe bulunmakla birlikte en dikkat çeken unsurlar bu tarihi meydanda olsa,meydanda açılmı olan devasa Apple mağazası:)

Meydanın rue  des grandes arcades caddesi kesişiminde yer alan BRİOCHE DORRE isimli pastane -unlu mamüllerinde Fransızların meşhur Briochesi en güzel şekilde tadılabilir.Mideseverlere ilk tavsiyem bu:)

Artık Kleber meydanını geçtik,Guttenberg meydanına doğru Arcades sokağı üzerinde yol alıyoruz.Cafe Paul herzamanki kalitesi ile sizlere selam veriyor.Harika süslenmiş bu caddede yürürken inanılmaz süslemeler başımızı döndürüyor.Tam bu sırada meşhur Gutenberg meydanına da geldik.

GUTENBERG MEYDANI…..

Evet Guetnberg hepinize tanıdık geldi çünkü matbağayı bulan Gutenberg in adı verilmiş bu şirin meydanına.Aslında bir atlı karınca(avrupa şehirleri olmazsa olmazı)burda varmış ,google maps ve diğer gezgin arkadaşlarımın sitelerinde hep okuyup biliyordum ama biz noel deydik ve atlı karınca yerini noel pazarına vermişti.Atlı karıncayı Notredame katedralinin yan sokağında buldum daha sonra.Gutenberg meydanında,Restaurant GUTENBERG Strasbourg yemeklerini tatmak için doğru seçim olduğunu araştırmıştım.2.akşam yemeğimizi burda yedik,detaylı anlatıcam ama gayet başarılı olduğunu peşinen anlatıyım size.

 

© Copyright 2018 by Gezi Elif